Na polskim rynku pracuje spore grono specjalistów, którzy trudnią się różnymi usługami oraz zleceniami. Do tej grupy zaliczają się między innymi fachowcy z branży elektrycznej. Posiadają oni ważne umiejętności, wiedzę i doświadczenie potrzebne do wykonywania zleceń z wyposażeniem na prąd i elementami instalacji elektrycznych.

Samodzielna naprawa urządzeń pod prądem oraz elementów będących elementami systemów elektrycznych jest procesem trudnym oraz stanowiącym zagrożenie. Porażenie elektryczne może bowiem doprowadzić do silnych obrażeń, a nawet zgonu. Trzeba więc korzystać z usług specjalistów, jakimi są elektrycy.

Jakie zlecenia wykonują elektrycy?

Elektryk jest specjalistą, który trudni się montowaniem instalacji elektrycznych zgodnie z zaleceniami i wymogami przedstawionymi w dokumentach technicznych. Poza tym fachowcy tacy zajmują się testowaniem i reperowaniem instalacji. Do tego przeprowadzają ich konserwację oraz przeglądy techniczne. Elektryk jest również odpowiedzialny za sporządzanie projektu instalacji.

Profesjonalni elektrycy mogą pochwalić się ważnymi umiejętnościami i doświadczeniem pozwalającym na naprawę linii napowietrznych. Ponadto planują oraz przeprowadzają remonty instalacji elektrycznych, a także potrafią poradzić sobie z naprawianiem silników, maszyn oraz urządzeń potrzebujących prądu elektrycznego do prawidłowego działania. Ponadto elektrycy instalują ogrzewanie, okablowanie czy też naprawiają różne komponenty, które uległy uszkodzeniu w rozdzielnicach energii.

Właściwe kwalifikacje są ważne

Aby zostać elektrykiem, niezbędna jest stosowna wiedza i umiejętności potwierdzone zaliczonym egzaminem dla elektryka. Niezbędne jest więc ukończenie szkoły zawodowej czy też technikum. Dobrze jeśli elektryk kontynuuje edukację na studiach inżynierskich. Tacy elektrycy są w stanie poradzić sobie nawet z niezwykle trudnymi zleceniami. Elektrycy muszą być spostrzegawczy, ostrożni i muszą posiadać uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich lub Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich. Ponadto muszą mieć kwalifikacje SEP umożliwiające pracę z urządzeniami elektrycznymi będącymi pod napięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *